Nina Perović (1985)
Večernja molitva

Večernja molitva je narudžba Festivala Kotor Art, Don Brankovih dana muzike od 2015.godine, povodom obilježavanja 450 godina od smrti Blažene Ozane Kotorske. Djelo je posvećeno ekumenskoj svetici koja je život provela kao zazidana djevica u Crkvi Svetog Pavla u Kotoru. Tekstualnu osnovu kompozicije čini IV Psalm. Proces nastajanja djela i pripremu premijernog izvođenja obilježila je tromjesečna saradnja sa vokalnim ansamblom Luča. U pogledu tretmana vokalnog ansambla, a u skladu sa samom tematikom, kompoziciju odlikuje jasnoća i preglednost horske fakture, a sastavljena je iz više različitih odsjeka od kojih se svaki veže za neki od stihova psalma. Uz proširenu tonalnost, tretman drugih muzičkih komponenti svoj uzor pronalazi pretežno u duhovnoj horskoj muzici.

Pogledi

Pogledi za tri soprana, gudački orkestar i elektroniku nastali su kao narudžba Festivala 2019. godine. Pored zbirke pjesama Marinizmi, Slobodana Tišme, tekstualnu osnovu djela, kao omaž Kotoru čine i renesansni stihovi Ivana Bolice (Opis zaljeva i grada Kotora) i tekstovi nekoliko narodnih pjesama. Sam naslov Pogledi u vezi je s ortogonalnom projekcijom, kao jednim od načina predstavljanja predmeta, djelova, objekata koje sam povezala s arhitekturom starog grada Kotora, koji je poslužio kao uzor u formiranju oblika kompozicije i načinu tretiranja pojedinih muzičkih motiva. U premijernom izvođenju djela učestvovale su Olivera Tičević, Marijana Šovran i Milica Milanović, dok u zabilježenom audio snimku Poglede izvode Olivera Tičević, Milica Milanović i Natalija Radić. Ovo je važno napomenuti jer elektronski sloj djela sadrži audio snimke tri soprana iz prve postavke.

Čobanine, lijepa đevojko / Bokeško kolo

Čobanine, lijepa đevojko i Bokeško kolo nastali su kao narudžba Don Brankovih dana muzike u 2021. godini. Festival je naručio dva aranžmana za dvije narodne pjesme iz oblasti muzičkog folklora, a izbor pjesama dat je slobodi autora. Dok je u aranžmanu Bokeškog kola zadržan originalni muzički materijal, bez naročitih inovacija, i uz pretežno pojednostavljenje
svih parametara muzičke građe, u Čobanine, lijepa đevojko uvedena je tape elektronika, kao i nov muzički materijal koji asocira na zvuk ćuka (ptice). Sadržaj tape elektronike napravljen je od audio zapisa vokalnog izvođenja originalne melodije
pjesme, kao i snimaka koje su pojedinačno napravili svi članovi ansambla. Više puta zabilježen konačni audio snimak (formiran u Logic Pro softveru na osnovu dobijenih audio zapisa), obuhvatio je i zvuke iz prirode, gdje je snimanje obavljeno.
Bokeško kolo se u pristupu oblikovanja same dramaturgije djela pretežno svodi na primjenu principa ponavljanja čiji tempo i, uopšte, dinamika postepeno narastaju do kraja kompozicije.

Nina Perović

Nina Perović.jpg

Nina Perović završila je na Muzičkoj akademiji u Cetinju istovremeno osnovne i specijalističke studije kompozicije, u klasi prof. Žarka Mirkovića, i klavira, u klasi prof. Aleksandra Serdara i prof. Vladimira Bočkarjova. Master diplomu stekla je na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, u klasi prof. Uroša Rojka. Završila je doktorske studije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Srđana Hofmana, kao i postdiplomske studije kompozicije na Univerzitetu za muziku i izvođačke umjetnosti u Gracu, u klasi prof. Klausa Langa. Primarna interesovanja su joj akustična i elektronska muzika, ali piše
i muziku za pozorište i film, a uključena je i u više projekata za djecu. Njen opus obuhvata djela za simfonijski orkestar, vokalne, kamerne i vokalno-instrumentalne ansamble, solo instrumente. Njene kompozicije izvođene su u prestižnim koncertnim salama i na brojnim muzičkim festivalima u različitim evropskim zemljama. Učestvovala je na majstorskim kursevima za kompoziciju, radeći s kompozitorima među kojima su: Manos Cangaris, Eno Pope, Vinko Globokar, Stegan Prins. Članica je Muzičkog odjeljenja u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti, i radi kao saradnik u nastavi na Muzičkoj akademiji na Cetinju. Dobitnica je stipendije i-Portunus za razmijenu mladih umjetnika, kao i stipendije Gete instituta.