Poslušajte podkast sa prošlogodišnje konferencije projekta Nova normalnost
Projekat Nova normalnost: promatranje / promišljanje / preoblikovanje uloge umjetnosti i kulture nakon Kovida-19 iniciran je i realizovan od strane Fondacije Don Branko Sbutega tokom 2021. godine, sa ciljem podsticanja interkulturnog i intersektorskog dijaloga, kao i sagledavanja pozicije, uticaja i značaja kulture i umjetnosti u kriznim vremenima.
Podržan od strane UNESCO programa participacije, program je bio orjentisan na promišljanje, preispitivanje i preoblikovanje uloge kulture i umjetnosti, uz poseban fokus na značaj kulture kao osnove za održivi razvoj. Ovaj projekat razmatrao je i temu uticaja pandemije korona virusa na sektor kulture i kulturnog turizma kroz analizu mogućih strategija ublažavanja, kao i iznalaženje mogućih mjera za jačanje otpornosti i zaštite sektora kulture u turbulentnim vremenima.
Centralni događaj projekta bila je petodnevna konferencija realizovana u periodu od 15. do 19. jula 2021. godine, u sklopu XI KotorArt Pjace od filozofa. Ovaj događaj je okupio ambasadore brojnih zemalja, kao i eminentne stručnjake iz sfera umjetnosti, kulture, kulturne politike, kulturnog turizma i sociologije, koji su se zainteresovanoj publici predstavili u okviru pažljivo osmišljenih tematskih panela - Globalni osvrt, Promatranje, Promišljanje, Preoblikovanje i Nova Normalnost.
Moderatorke konferencije bile su Milica Nikolić, generalna sekretarka kancelarije UNESCO-a u Crnoj Gori i Anka Radović, novinarka RTCG-a. Svi paneli emitovani su uživo na internet platformama Međunarodnog festivala KotorArt, dok su video snimci svih konferencijskih večeri dostupni na YouTube kanalu Festivala, kao i u formi podkasta na internet stranici KotorArt-a.
1. GLOBALNI OSVRT
Konferencija je započela panelom Globalni osvrt u okviru kojeg su svoja izlaganja o uticaju i strategijama ublažavanja posljedica pandemije korona virusa na sektor kulture u zemljama širom svijeta iznijeli ambasadori Bosne i Hercegovine, Evropske Unije u Crnoj Gori, Republike Francuske, Republike Hrvatske, Narodne Republike Kine, Savezne Republike Njemačke, Ruske Federacije, Sjedinjenih Američkih Država, Republike Slovenije, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, kao i zamjenica šefa diplomatske misije i konzulica Austrije u Crnoj Gori i šef kancelarije Antena pri UNESCO-u u Sarajevu.
2. PROMATRANJE
Drugi panel, Promatranje, bio je prilika za sagledavanje uticaja nove društveno-političke i tehnološke dinamike na kulturu, kulturni turizam i kulturno nasljeđe. Na ovu temu govorili su Darija Andovska, kompozitorka, univerzitetska profesorka i umjetnička selektorka festivala Dani Makedonske muzike, Vladimir Maraš, kompozitor i direktor festivala Made in New York Jazz Festival Montenegro, kao i Ana Vukotić, pozorišna rediteljka i direktorka FIAT-a.
3. PROMIŠLJANJE
U okviru panela pod nazivom Promišljanje o razumijevanju, adaptaciji i izgradnji izdržljivosti umjetničkog i kulturnog sektora u turbulentnim vremenima govorili su Milena Dragičević-Šešić, profesorka emerita Univerziteta umetnosti u Beogradu, Boris Liješević, pozorišni reditelj i univerzitetski profesor, Nenad Vujadinović, univerzitetski profesor i dekan Fakulteta umjetnosti Univerziteta Donja Gorica i Sehad Čekić, direktor Filmskog centra Crne Gore.
4. PREOBLIKOVANJE
Tokom četvrtog panela pod nazivom Preoblikovanje o izazovima u sektoru kulturnog turizma govorili su Violeta Đerković, sociološkinja i koordinatorka Mreže kulturnih stanica projekta Novi Sad Evropska prestonica kulture, Antonije Pušić, muzičar, diplomirani turizmolog i ekološki lobista, Irena Kregar Šegota, direktorka projekta Rijeka 2020, i Ivo Županović, turizmolog i univerzitetski profesor.
5. NOVA NORMALNOST
Finalni panel pod nazivom Nova normalnost predstavljao je rezime svih prethodnih diskusija, dok su učesnice ovog panela bile ministarka provjete, nauke, kulture i sporta, Vesna Bratić, Milena Dragičević-Šešić, profesorka emerita Univerziteta umetnosti u Beogradu, Violeta Đerković, sociološkinja i koordinatorka Mreže kulturnih stanica projekta Novi Sad Evropska prijestonica kulture i Ana Vukotić, pozorišna rediteljka i direktorka FIAT-a.