Ilirski ratnik iz Neuma
Ime projekta: Ilirski ratnik iz Neuma
„Ilirski ratnik“ iz Neuma traži ispričati svoju priču, jer „najmoćnije osobe na svijetu su pripovjedači.“ U 5. stoljeću prije Krista bio je moćan i bogat, sahranjen uz raskošnu nakitnu garnituru nošnje i keramičkog posuđa, te navalne i obrambene vojne opreme kao statusni simbol ratničke aristokracije tog vremena. Preko njegovog groba u Vranjevu selu kod Neuma je prešao magistralni put, arheolozi Zavoda za zaštitu kulturno-povijesne baštine HNŽ Mostar su ga doslovno spasili iz „ralja“ bagera.
I uspavani muzej na kraju grada, u Neumu, u kojem je smješten arheološki materijal „Ilirskog ratnika“ traži biti pametniji, biti „smart“ i tako privući više posjetitelja i doprinijeti razvoju kulturnog turizma u gradu sunca i mora, te kroz digitalne tehnologije i storytelling kompleksne povijesne događaje prikazati manje apstraktnim, poboljšavajući kroz interaktivni pristup vidljivost i razumijevanje kulturne baštine u zajednici i šire.
Autori projekta
Ivanka Miličević-Capek, mr. sc. arheologije i dipl. etnologinja, ravnateljica Zavoda za zaštitu kulturno-povijesne baštine/istorijskog nasljeđa Hercegovačko-neretvanske županije Mostar. Predavala je na više kolegija na studijima arheologije i povijesti umjetnosti Sveučilišta u Mostaru. Autorica je većeg broja stručnih i znanstvenih radova iz arheologije i zaštite kulturne baštine, te sudionica niza istraživačkih projekata i znanstvenih skupova i konferencija.
Dijana Krešić Prskalo, stručni suradnik za arheologiju Zavoda za zaštitu kulturno-povijesne baštine/istorijskog nasljeđa Hercegovačko-neretvanske županije Mostar. Aktivistica, folklorašica, voditeljica arheoloških radionica za djecu, te sudionica više projekata iz oblasti arheologije, muzeologije i turizma.